Vize ve Oturma İzinlerine Nasıl Başvurulur?

Last updated: 21.04.2010 // Tüm vize ve oturma izinlerine dair başvuru kayıtları artık online (internet üzerinden)yapılabilmektedir. Yeni prosedürle ilgili ayrıntılı bilgiyi burada bulabilirsiniz.

Norveç Kraliyeti Ankara Büyükelçiği, vize ve oturma iznine başvurmak isteyen herkesin başvuruları için gerekli başvuru kayıtlarını ve bu başvurular için randevu alımlarını online (internet üzerinden) yapabileceğini duyurmaktan memnuniyet duyar. Norveç başvuru portalında, ister başvurucular ister Norveç’teki sponsorlar/referanslar başvuru formunu internet üzerinden doldurup kaydedebilir, başvuru ücretini ödeyebilir ve yine aynı internet portalı üzerinden başvuru için randevu alabilirler.

Norveç için vize veya oturma izni başvurusunda bulunmak istiyorsanız, başvuru kaydınızı online yapmalı (yani internet üzerinden elektronik olarak) yapmalı ve randevu almalısınız.

 

Başvuruya Nasıl Başlamalı ve Ne yapmalı?

 

1. Lütfen, Norveç başvuru portalını kullanarak başvuru formunuzu online (internet üzerinden elektronik yolla) kayıt ediniz: https://selfservice.udi.no/

2. Büyükelçiliğin resmi internet sitesinde detaylı olarak yayımlanmakta olan bilgilere dikkat ediniz: http://www.norway.org.tr/Embassy/Visa-and-other-permits/ Daha sonra, vize başvurusunda bulunmak için gereken evraklara ilişkin bilgi için ‘Schengen-vizesi’ne tıklayın. Oturma izinleri için gereken evraklara ilişkin bilgi için ‘oturma izinleri’ne tıklayın. Gereken tüm evrakların başvurucular tarafından, başvuruları sırasında sunulması gerektiğini unutmayın. Gereken evrakların tümünün sunulmaması, yani başvuralarda eksik evrak bulunması, başvurunuzun reddine sebep olabilir.

3. Online başvuru kaydınızı yaptıktan, randevunuzu aldıktan ve gereken evraklarınızı hazırladıktan sonra, Norveç Kraliyeti Ankara Büyükelçiliği’ne randevu zamanınızda gelebilir ve evraklarınızı sunarak başvurunuzu yapabilirsiniz.

Başvuru değerlendirme sürelerini kısaltmak için büyükelçilik tüm dökümanları elektronik olarak taramakta ve oturma izni başvularını UDI’ye (Norveç Göçmenlik Müdürlüğü’ne) posta yerine elektronik yolla ulaştırmaktadır.

 

Her türlü vize ve oturma izni başvurularında başvuruculardan ne yapmalarını istiyoruz?

  • Büyükelçiliğe geldiğinizde, orijinal tüm dökümanlarınızı ve her birinin okunaklı birer A4 ebadında fotokopisini getiriniz.
  • Sunacağınız tüm evraklar A4 dosya kağıdı ebadında, zımba, ataç vb. kullanılmamış, katlanmamış ve yırtılmamış şekilde olmalıdır. Eğer fotoğraf sunacaksanız, bunların da A4 ebadına çekilmiş fotokopilerini vermeniz gerekmektedir. Büyükelçilik, sadece A4 yani standart dosya kağıdı ebadında getirilen evrakları tarayabilmektedir.
  • Başvurunuzu yaparken evraklarınızın orijinallerini gösterdiğiniz ve düzgün birer fotokopisini eklediğiniz takdirde orijinal evraklarınızı başvuru sırasında geri alabilirsiniz. Büyükelçilik sadece Norveç’ten gönderilen ‘garanti formu’nun aslını almak zorundadır.

 

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

  • Başvuru işlemlerinize başlamadan önce daha fazla bilgi edinmek için internet üzerinden nasıl online-başvuru kaydı yapabileceğinize ilişkin detaylı açıklamamız size yardımcı olacaktır. Türkçe, İngilizce ve Norveççe açıklama mevcuttur.
  • +90 312 408 48 00 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz. (Pazartesi-Salı-Çarşamba-Perşembe 13:30 – 14:30)
  • E-mail gönderebilirsiniz: emb.ankara.immigration@mfa.no

 


Bookmark and Share